Kronolojia


Kronolojia:

 25 Abril 1974

Golpe militar hatún ditadura iha Portugal.

05358.001.053

 11 Maiu 1974

UDT (União Democrática Timorense ) moris.

 13 Maiu 1974

Governador Timor hari'i Komisaun atu hala'o autodeterminasaun ba Timor.

05734.004.011

 20 Maiu 1974

Harii ASDT (Associação Social-Democrata Timorense) depois transforma ba FRETILIN (Frente Revolucionária de Timor-Leste Independente) iha 11 Setembru.

 27 Maiu 1974

Harii APODETI (Associação Popular Democrática de Timor).

  Jullu 1974

Governador Timor Alves Aldeia sai, tenente-Koronél Níveo Andrade, maka troka fali hanesan delegadu Governu.

  Jullu 1974

Embaixador Indonézia nian iha Bruxelas, Franz Seda, vizita Portugal.

 27 Jullu 1974

Publikasaun Lei 7/74, ne'ebe define kona-ba oinsá hala'o prosesu deskolonizasaun.

 03 Agostu 1974

Portugal entrega memorandu ida ONU ne'ebe atu afirma ninia obrigasaun bainhira hare'e ba Karta Nasoins Unidas nian Kapítulu XI.

  Setembru 1974

Primeiru Ministru Australianu hasoru malu ho Jenerál Soeharto i nia espresa publikamente ninia apoiu iha integrasaun Timor-Leste nian ba Indonézia.

 16 Outubru 1974

Delegasaun indonézia nian ida, jenerál Muertopo maka xefia hala'o vizita ba Portugal.

 19 Outubru 1974

Ministru Koordenasaun Interterritoriál, Almeida Santos vizita Timor-Leste.

 14 Novembru 1974

Lemos Pires hetan kargu nu'udar Governador ho Komandante-Xefe Timor nian.


   Pajina 1 to'o 19 [Tuir mai] [Ikus]

| Arkivu & Muzeu Rezistensia Timor nian | Kronolojia | Dokumentu sira kona Rezistensia Timor nian  | Asua'in ba libertasaun nasional | Fundação Mário Soares | Multimedia | Testu sira | Tulun | Liafoun sira hosi Timor-Leste | Links | Mapa Site nian | 

Valid CSS! Valid HTML 4.01 Transitional